Warren Edward Buffett: Věštec z Omahy

04.10.2009 23:33

Americký investor, podnikatel a v současné době nejbohatší člověk na světě. Pojďme si přiblížit jeho život, investice a hlavně důvody, proč ho americká veřejnost obdivuje.

Warren Buffett, narozený 30.srpna 1930 v americkém státě Nebraska, je známý pod přezdívkou Věštec z Omahy, podle města svého původu. Věštec proto, že ve svých investičních a obchodních aktivitách byl až neuvěřitelně přesný, mnohokrát dokázal předpovídat směr trhu i nové trendy, ale hlavně protože snad za celý jeho život se nenašlo žádné špinavé obvinění ze zpronevěry, insider tradingu a podobných nekalých praktik, které jsou dnes téměř běžné. Navzdory tomu ovládá více než 62 miliard dolarů pomocí své investiční firmy Berkshire Hathaway, přesto žije velmi střídmým a spořádaným životem. Jak se mu tohle všechno vlastně povedlo?

Začalo to na konci 30.let, když se americká ekonomika začala dostávat z propastí Velké hospodářské krize. Mladý Warren, syn burzovního makléře a později dokonce amerického kongresmana, měl už od útlého dětství velké obchodní nadání. Ve věku šesti let začal prodávat plechovky s Coca Colou. Ve městě nakoupil balení šesti plechovek za 25 centů a pak je rozvážel po okolí a prodával každou plechovku za 5 centů, zisk tedy téměř 20%. Tento "jednoduchý" obchodní model pak aplikoval ve velkém světě financí, když mu bylo 11 let a koupil si své první tři akcie. Tenkrát šlo o společnost Cities Services, jejíž akcie se obchodovaly za 38 USD. Akcie nejdříve klesly, ale poté je Warren prodal, když vystoupaly na 40 dolarů. Dostal tak svou první tvrdou lekci, protože akcie hned poté raketově vylétly na 200 dolarů. Zjistil, že hodnota akcie nemusí reflektovat pravou cenu společnosti, a následně na tomto zjištění založil celou svou investiční strategii. K tomu mu ovšem dopomohl především Benjamin Graham, autor nadčasové knihy Inteligentní investor, který tehdy ve Washingtonu pořádal investiční semináře. To bychom ale příliš předbíhali.

Už ve svých 14 letech totiž objevil sílu nemovitostí, když si za více než tisíc dolarů koupil několik hektarů zemědělské půdy v rodné Nebrasce, aby ji následně pronajal místním farmářům. Začal s roznáškou novin, kde měl brzy na povel přes 50 pracovníků. Se svým kamarádem umisťovali herní automaty po barech a hernách, na což si už založili vlastní firmu. V 17 letech se dostal na univerzitu v Pensylvánii, potom přestoupil na Nebraskou univerzitu. Ani tu však nedokončil, zato nástup do Columbia Business School ve Washingtonu pro něj znamenal velký obrat v chápání burzy a investování do akcií. Oboje totiž vyučoval již zmíněný Benjamin Graham, tehdejší velmi úspěšný manažer akciového fondu, který měl na Warrena ohromný dopad. Naučil ho oceňovat majetek, akcie a především hledat podhodnocené firmy, které mají velký potenciál k růstu. Následně tyto teorie začal převádět do praxe, když pro Grahama pracoval jako analytik.

Svoji vlastní investiční kariéru nastartoval se založením firmy Buffett Partnership. Na rozdíl od všech jiných brokerů fungoval tak, že si provize nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale pouze ze zisku. A Warren vykazoval zisk téměř vždy. Zdálo se až neuvěřitelné, jak přesně dokázal odhadnout budoucí vývoj trhu a nacházet podhodnocené firmy s velkým potenciálem. Skvělým příkladem této strategie je třeba společnost American Express, která podle Wall Streetu měla jít ke dnu. Buffett si ale všiml, že lidé stále platí kreditními kartami této firmy, bez ohledu na pokles hodnoty akcií. Nakoupil proto 5% akcií, které se mu v následujících letech zhodnotily až o 400 procent. Jeho cílem bylo vždy o 10% vyšší zhodnocení, než jaké udělal hlavní index Dow Jones, průměrně však dosahoval trojnásobku tohoto cíle.

Opravdu zlomový rok byl však 1962, kdy Buffett začal investovat do tehdejší textilní firmy Berkshire Hathaway. Následně nad ní v roce 1965 převzal kontrolu a přebudoval k obrazu svému. Vytvořil z ní investiční kapitálovou společnost, jejíž akcie od té doby vystoupaly z nuly až na 150 tisíc dolarů za jedinou akcii! V době největší slávy se akcie této společnosti kupovaly jen jako exkluzivní vstupenka na Valnou hromadu akcionářů, kde každoročně Warren Buffett přednášel svou řeč a představoval hospodářské výsledky firmy. Skvělé na těchto veřejných hospodářských výsledcích je, že Buffett před investory i ostatními naprosto nic netají. Přesně řekne, co udělal, jak to udělal, kolik na tom vydělal a to vše prokládá suchým humorem a citacemi z Bible na cca 50-70 stranách.

Nyní trochu z jeho osobního života. Warren je ženatý, má tři děti (Howard, Peter a Susan) a jeho největší radost je filantropie - drtivá většina Buffettova majetku je určena pro nadaci manželů Gatesových, která bojuje s AIDS i dalšími nemocemi, a jeho vlastní dobročinnou organizaci Buffett Foundation. Na večeře chodí do restaurace ve své ulici. Jeho oblíbené pití je Coca Cola s příchutí Cherry. Bydlí stále v tom stejném domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Je známý pro svoji střídmost a skromnost. Více, než jeho investice, ho proslavily jeho motta, například: "Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy", nebo "Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné". Je to prostě člověk jako vy a já, až na ty miliardy.

David Rektorys

Přidat.eu záložku


Akcie | Akcie CZ | Akcie Komodity | Daně Hradec Králové | Dlužníci | Efektivní internetový marketing pro velké firmy i malé podnikatele | Hedge fond | i-Akcie | Investiční poradenství pro firmy a movité osoby | Jazyková škola nabízí jazykové kurzy, pomaturitní studium, doučování a online studium angličtiny. | Nejlepší reklama pro podnikatele a investory je CZECHNET.org | Nejlevnější kontaktní čočky na internetu a prodej čoček | Profesionálové doporučují kontaktní čočky | Pardubická oční klinika | Distributor OPHTHA TRADE | Poradce | Proč vstoupit na burzu? | Staňte se akcionářem | Spolehlivý partner pro investování - Cyrrus

© 2009 - 2012 WarrenBuffett.cz Všechna práva vyhrazena. Chraňte si Vaši pověst na internetu. Server je součástí sítě CZECHNET.